Třetí rok Myšlenek Otce Fura

Tradic je nutno se držet – i když je to jen tradice dvouletá. Proto i letos rekapituluji dění na mém blogu výtahem několika málo statistik, které mám k dispozici a také informacemi z mého osobního života, které mají s blogem souvislost. Doufám, že tím milé čtenáře neurazím, že v mé závěrečné rekapitulaci (kterou dělám i kvůli sám sobě) najdou pár zajímavých informací.

Rekapitulace

V letošním roce jsem měl o něco málo více čtenářů než v roce minulém. Počty přístupů odrážejí i skutečnost, že se díky vyhledávačům dostávají čtenáři i ke starším příspěvkům, kterých není na blogu úplně málo (v současné době je 91 publikovaných článků). Těší mě dvojnásobný nárůst čtenářů, kteří sledují novinky na blogu přes RSS čtečku – podle statistik zdrojů provozu většina z vás přichází právě buď přes RSS čtečky, z portálu Java.cz nebo při hledání rad přes Google.com. Tento fakt je patrný už ze statistik minulého roku, nicméně letos, řekl bych, většina lidí konvertovala právě k RSS formě odběru.

Počet příspěvků: 27
Počet unikátních návštěvníků: 16,278 (max. 2,523 leden 2009)
Počet unikátních návštěv: 33,449 (max. 4,212 leden 2009)
Počet zobrazení: 51,955 (max. 6,654 leden 2009)
Počet odběratelů RSS: +/- 650
Počet přečtených příspěvků: 39,037 (max. 6,280 – leden 2008)

Zdroje přístupu:

Zdroj Počet přístupů
Portál Java.cz 11,661
Google 8,151
Přímý přístup 5,481
Portál Seznam.cz 1,591

Nejčtenější příspěvky:

Paradoxně byl nejčtenějším článkem letošního roku příspěvek, který jsem nenapsal já, ale můj kamarád Pavel Jetenský (letos např. přednášel na CZJUG workshopu o Mavenu). Další úspěšné články se vztahovaly k JavaScriptu – jeden z nich se dostal dokonce na stránky Root.cz, takže tady vděčím především Martinu Hassmanovi. Nejhorší hodnocení i čtenost mají články o integraci Groovy – tady především asi díky tomu, že se jedná o dost technickou oblast s mnoha příklady zdrojového kódu. Při psaní těchto článků, jsem se ale zase dost naučil já sám, takže kritiku veřejnosti si tolik k srdci neberu. Stále věřím, že ty informace mohou pomoci ještě někomu dalšímu.

Letošní rok byl pro mě profesně ve znamení dvou hlavních akcí – návštěvě Spring One v Amsterodamu – ze které vznikly tři reportáže a také druhého ročníku jOpenSpace, ze kterého jsem se snažil zveřejnit záznamy z lightning talků. Jsem si vědom toho, že některé nebyly bez videozáznamu moc použitelné, nicméně v každém z nich se lecos zajímavého našlo. V kombinaci s faktem, že v Čechách kromě CZ Podcastu vlastně nemáme žádný pořádný Java Podcast, si myslím, že pro někoho se mohlo jednat o zajímavý počin a že těch pár desítek hodin vynaložených na sestřihy nebyly marné.

V druhé polovině roku jsem byl oslovený Romanem Štroblem od JetBrains v souvislosti s vznikající JetBrains Java Academy. Má dlouholetá obliba IntelliJ Idey a dalších produktů JetBrains nakonec vyústila v mé členství. Každopádně se budu snažit, aby se na blogu čas od času objevovaly nějaké články z této oblasti – prospívá to jak mě, tak JetBrains komunitě, která se, doufám, po oznámení open-sourcování Idey bude utěšeně rozrůstat.

Z hlediska mého soukromého života budu na letošní rok vzpomínat kvůli narození mého druhého potomka – holčičky Elišky, která přišla na svět na konci září. S odstupem pár měsíců musím dát za pravdu mému kamarádovi – taktéž otci dvou dětí, který mi při gratulaci škodolibě říkal: „Jedno dítě – žádné dítě, dvě děti – moc dětí.“ Od té doby na psaní nových článků moc času nezbývá a při průměrných pěti hodinách spánku ani dostatek elánu a motivace. Věřím ale, že to je pouze chvilková záležitost a že se poměry zase trochu urovnají, až ty moje děti (především to starší) dostanou trochu rozumu.

Příspěvek Počet přečtení
Školení Produktivita práce v Eclipse 2,128
jQuery effects – quick start 1,887
Překonaný ResourceBundle, Spring MessageSource vítězí v prvním kole KO 1,512
Jednoduché logování ve Springu 1,484
JavaScript timers – naše staré hodiny, bijí čtyři hodiny 1,372
Selenium testování – základy 1,164
Podcast: Záznam z přednášky iBatis SqlMaps 1,119
iBatis 3.0 preview – část první 1,113
Odlišujete v aplikaci vývojové, testovací a produkční prostředí? 988
Až budete chtít někdy dávkově konvertovat kódování souborů … 971
Import velkých dat do MySQL 941
Problémy s kódováním v AJAXu a jak na ně 845
iBatis 3.0 preview – část druhá 839
jOpenSpace 2009 – Audio #2 800
iBatis 3 is alive! 789
Spring One – po prvním dni 770
jOpenSpace 2009 739
Spring One – den druhý 698
jOpenSpace 2009 – Audio #1 614
The secret of Groovy script refresh 592
Spring One – závěrečný den 540
Pozvánka na přednášku na UHK – iBatis SqlMaps 460
7 tipů pro práci s VCS v IntelliJ Idea 442
Oracle, od slova věštit 422
Spring CgLib Dynamic AOP Proxies – proper Pointcut equals method is simply essential 409
jOpenSpace 2009 – Audio #3 341
Groovy – making existing objects refreshable 318
Celkem přečtení 24,297

Lokace návštěvníků:

Země Počet návštěvníků
Česká Republika 26,850
Slovensko 3,413
Německo 691
Spojené státy americké 407
Velká Británie 399

Posun rozložení prohlížečů návštěvníků oproti minulému roku:

  • Firefox / Mozilla – lehký vzestup – z 63% na 65%
  • Opera – pokles z 17% na 14%
  • Internet Explorer – pokles z 15% na 12%
  • Chrome – 6%

V rozložení operačních systémů žádná výrazná změna nenastala – jednoznačně vede MS Windows s 79%, Linux 18% a nakonec Mac OS s něco málo víc než 2%.

Závěrem

Všem mým čtenářům přeji do příštího roku 2010 plno skvělých nápadů, energie na jejich realizaci, nakloněné šéfy, kteří tomu dají prostor a zákazníky, kteří vám ty nápady zaplatí.

Pro dokumentaci toho, že základní hodnoty čas nepoznamenává, bych vás rád seznámil s naučením, které bylo uvedeno na výučním dekretu mého pra-pra-předka z roku 1890. Na něj jsem narazil při probírání rodinných historických dokumentů a skutečně mě jeho obsah přiměl k zamyšlení. Přesně k těmto závěrům jsem si po deseti letech od ukončení školy došel já sám – jen jsem nikdy neměl dost odvahy odjet do ciziny. Každopádně ještě není všem dnům konec, no ne?

Naučení r. 1890

Naučení r. 1890

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.