8 komentáře “Nastartování samospádu

 1. Držím palce, ať se daří. Ale já sám jsem skeptickej. Myslím, že to může fungovat u startupu a možná ještě chvilku potom, co si to drží počátečního ducha.

  Ale právě to, že firma přestane být startupem, znamená, že do firmy vstoupí „racionální“ fungování. Tj. přijde investor atd. a s tím se začnou měnit pravidla a kontext.

  Řekl bych, že asi všechny komunity jsou postaveny na nějakém idealismu (pamatujete, jak se kdysi Linuxu smáli, že to je technologický komunismus?). Takže pokud firma vyroste kolem nějakého ideálu, tak se ho asi podaří udržet. Ale většina firem vzniká z jiného důvodu.

  A když už jsem teda skeptickej 🙂 tak myslím, že Paretův princip funguje na takový ty průměrný věci. Pro kvalitativní věci to už léta mám nastavený na poměr 90:10. A těch 10 % to je právě to „hybné jádro“.

  • Já jsem v tomhle trochu schizofrení – pere se ve mně realista s idealistou. Realista jsem obvykle v projektech a idealista ve věcech osobního rázu. Sice jsem se v osobních věcech už párkrát sekl, ale žije se mi tak líp 🙂

 2. Zajímavá úvaha. Jen doplním, zdroj si nepamatuju, že i v komunitě se lidé vezou. Je tam nějaké malé tvůrčí jádro, pak těsnější kruh, který je aktivní na fórech a pak ten tichý zbytek, který je ovšem také důležitý.

  Co se týče velikosti firem a jejich akčnosti, jeví se mi počet 50 lidí už za bodem zlomu. Srovnej třeba s nějakým důležitých architektonickým studiem.
  Na druhou stranu, vezměme sparťanskou armádu (viz kniha Ohnivá brána), to byla „komunita“ o stovkách členů.

  • K tomu právě směřuje moje přemýšlení – znáš to rčení: všichni věděli, že to je nemožné, až se našel jeden blbec, kterému to neřekli a on to udělal. Osobně bych si taky netipl, že je možné, aby celá firma fungovala remotně a vidíš, ve stack-overflow to úspěšně provozují.

   Dosáhnout 100% zapojení je utopie, ale myslím, že stačí, kdyby se ten poměr začal pohybovat někde kolem 40-50% a už se začnou dít divy. Zvlášť ve chvíli, kdy se bude jednat o lidi různého zaměření a specializací. A to je meta, která by dosažitelná být mohla.

  • Jo a mimochodem, ta Ohnivá brána byla naprosto úchvatná knížka. Sparťani nebyli žádní hlupáci a věděli jak na to.

   • Jen tak pro zajímavost, četl jsi knihu na základě mého doporučujícícho článku nebo nezávisle na tom?

   • Kdepak, já tu knížku znám už řadu let – četl jsem ji několikrát a poprvé, myslím, před 5 lety. Já jsem dělal historický šerm a tak mám okolo sebe nadšence do historie a ti mě do toho navrkali. A nelitoval jsem tedy – opravdu jedna z nejlepších knížek, co jsem kdy četl.

  • Sparťanská armáda asi není dobrý příklad, protože do téhle komunity se člověk narodil, nebyla to věc volby. Kdežto technologické komunity jsou postaveny na dobrovolnosti – můžu si komunitu jednak zvolit a dále si sám určit míru participace. A kdykoliv to změnit.

   Ale nakonec jsi mě přece jen přesvědčil 🙂 přidal jsem si Gates of Fire do wishlistu.

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.