11 komentáře “Partyzánskou stezkou

 1. Zpětný odkaz: » Šestý rok Myšlenek dne otce Fura Myšlenky dne otce Fura

  • Na tom není nic smutného. Některé firmy si na tom dokonce zakládají (metodika Kaizen, Google). Dokonce jsem se setkal i s přístupem „dáme zaměstnancům jenom SOA API a oni si ty aplikace už nějak splácají“ (ačkoli nevím jestli to někde doopravdy funguje).

 2. A co když máte kolegu, který se podívá, co existuje (doma i ve světě), zdrbne to a udělá si vlastní řešení bez jakékoli dokumentace?

  Jinak jsem byl vždycky výzkumník. Je to větší zábava než dělat hrubou práci. Vytvářel jsem si udělátka, která nám ušetřila práci. Radím: dokumentaci vždy dopsat, aspoň základní. Ono se to vyplatí i autorovi.

  Pak se vždy stane, že už není čas dělat výzkumy. Občas se i ukázalo, že jsem se to mohl naučit normálně při práci, takže jsem předběhl ostatní a pak dělal guru.

  • Nejlepší na partyzánštině je to, že vy nemusíte to, co kolega vymyslel akceptovat, pokud to nebude dostatečně dobré. Je to jeho boj, jestli si chce vynalézat vlastní kola. Pokud ale vymyslí něco inovativního, co sám uznáte za přínosné, ten nedostatek dokumentace sám rád zkousnete (a časem donutíte kolegu ke zdokumentování).

   • Nj, jenže když ten kolega je váš šéf, tak musíte akceptovat i kraviny:-(

 3. Doplnil bych parafrázovanou myšlenku Jana Amose Komenského: „Co můžeš, udělej sám a neodkládej to na jiné. Sám se snaž, sám usiluj a bude-li tvé dílo dobré, ostatní ti pomohou.“

  • +1 🙂 … možná máme se svými předky víc společného než si myslíme. Tuhle větu jsem už od školních lavic zapomněl, ale přesně vystihuje podstatu tohohle článku.

 4. Tohle je slovo od slova presne muj pripad. Kdyz jsem to cetl, tak jsem si rikal: a jeste by mel zminit a o par vet dal se stalo. Jeste mozna: partyzanstinu muze delat jen clovek na urcite socialni urovni. Pokud je v tymu za prumerneho programatora, tak se zbytek ani nenamaha studovat API jeho vytvoru. Takovy clovek musi nejprve zapracovat na sve povesti: treba kvalitni oponenturou na poradach. Prolezenim ciziho partyzanskeho kodu a nalezeni i jen potencialnich chyb. Prosadit a evangelizovat nejakej vhodnej 3rd nastroj. Proste dokazat zbytku tymu, ze na to ma.

Napsat komentář