10 komentáře “WebExpo 2011

 1. Já pevně doufám, že těch procent je výrazně více. Vím, že realita není úplně růžová (viz. třeba http://javicka.blogspot.com/2011/09/zkusenosti-ze-zavadeni-testovani.html), ale jak říkám, komu není rady, tomu není pomoci. O testování a jeho prospěšnosti se tu mluví už víc jak 6 let a to je dost dlouhá doba, aby to těm schopnějším už dávno došlo. Dokonce sleduji, že testování už se začíná standardně učit i na vysokých školách jako součást praktických cvičení, což je důkaz toho, že standardy se přeci jenom už trochu zdvihly.

  Doufám … nejsem konzultant a tak čerpám jen ze svých zkušeností a zpráv mých známých 🙂

 2. Věřte mi, že bych šel mnohem radši do hloubky. Ale faktem je, že 90 procent programátorů (v Javě, .NETu, PHP, Javascriptu, Pythonu, prostě čemkoliv, s čím jsem se zatím ve firmách setkal) testy nepíše (a když už píše, 90 procent zdrojáků ve firmě pokrytých testy není).

  Je skvělé, že jste už dnes dál a píšete testy na pokročilejší úrovni a přednáška vám přišla základní. Osobně si ale myslím, že ještě tak 4 roky budu muset na konferencích opakovat dokola:

  – piště testy
  – sledujte chyby
  – refaktorujte

 3. V tom případě musím jen říct: Ahááááá 😀

  Tohle mě v tu chvíli nenapadlo a v tom shonu a soustředění se na přednášky jsem neměl moc času nad tím špekulovat. Škoda – přišel jsem o zážitek z vašeho mobilního webu, který musel být určitě super (stejně tak, jako všechny vaše appky).

 4. Honzo, jeste k mobilnimu webu – hacek bude asi v tom, ze se mel pouzivat login z badge (stejny jako na wifi). S timhle rozhodnutim jsme neumeli hnout, bylo to jedine prihlasovaci API ktere jsme dostali. Ale je pravda ze to melo byt mnohem lip vykomunikovane (my jsme to na mobilni web pridali hned kdyz jsme zjistili, ze to nikde neni vytiskle, ale uz bylo pozde :-/).

 5. Díky Ivo(sh)i … tohle mi uteklo.

  @NkD … trošku mi dalo práci dekódovat první větu tvého komentáře, ale jestli jsem to pochopil správně, tak odpovídám: mě tykání vůbec nevadí – naopak.

  Taky se mi teda nedaří domyslet si význam i druhé věty (je 6 ráno 😉 ) – koho máš pod pojmem „titán Java scény“, který se nechal zmámit?

  CZ Podcast (53) s René Steinem mám teprve rozposlouchaný a dostal jsem se zatím k závěru o použitím UML na projektu, ve kterém se se všemi vyjímečně dobře shoduji. Zatím tam myslím o WinRT ještě nic nepadlo, ale těším se na zbytek.

  Ad ten Javascript – ještě před nějakou dobou bych s tebou 100% souhlasil, ale teď si myslím, že časy se mění. Už teď je jasné, že z Javascriptu (nebo jeho obdoby – Dart / JS.NEXT) se stává (stane se) plnohodnotný jazyk (tj. jazyk pro psaní kompletního stacku a ne jen jako jazyk pro doplnění funkcionality někde). Teď asi jen pár vývojářů v Čechách může říct, že vyvíjí fulltime v Javascriptu, ale toto číslo se za rok dva výrazně změní. S tím souvisí i ten zmiňovaný rozvoj toolingu a vývojových technik (viz. zmiňované / doporučované návrhové vzory MVC a DI v přednášce Daniela Steigerwalda).

 6. Covece, me docela prekvapujes (6 piv jako omluva za primocare tykani), ale toto summary me prijde takove zvlastni. Skoro to na me pusobi, jakoze jeden z titanu java sceny, ktery me svou erudici vzdy obohatil, podlehl zvlastnim, a ted nevim jak to presne vyjadrit, svodum/mamenim/lzim/trendum buhviceho a buhvinaco. WinRT krasne rozebral Rene v Dagi/Filemon podcastu a tak nezbyva nez zakroutit hlavou. Javascript ? Hmm. Nic zazracneho a vitez je ten kdo se mu vyhne. NoSQL jasne i bez prednasek… No cele je to takova zvlastni sbirka informaci… konec hlaseni v ceskem jazyce…

 7. Pěkný překlep – „best bractices“ … jinak zajímavé shrnutí. Měj se … Ivo(sh)

 8. Honzo, jak to bylo s tim mobilnim programem, ta chyba mne zajima (m.webexpo.cz jsme delali my, bezi na AppEngine a behem dne se mi zdalo ze to skaluje hezky). Nebo to bylo tim ze jsme spatne vykomunikovali ktery login/heslo pouzivat? (ten primy redirect z velkeho webu mne taky trosku mrzi ze chybel)

  • No web fungoval o tom žádná. Bylo to tím, že to neznalo můj účet, přestože mail i heslo bylo v pořádku. Nechtěl jsem to řešit, protože použitelný byl naštěstí i plný web v mobilu. Tj. IMHO problem někde v přebírání účtů.

 9. Pěkné shrnutí.

  S tím WinRT se to má tak, že je to „náhrada“ WinAPI (je to na stejné úrovni, tj. nad kernelem) a výhodou je to, že tohle nové API je dostupné z nativního kódu, .NETu i JavaScriptu.
  Metro aplikace využívají jen WinRT a protože je WinRT nové a hezké, bude běhat i na ARMech – více než 10 let staré WinAPI se pro ARMy reimplementovat nebude. Z toho vyplývá, že na ARMových tabletech budou běhat jen Metro aplikace, tj. nebude tam klasický mód. Aspoň tak jsem to pochopil já…

  Zajímavý pohled na Crockfordovu přednášku. JavaScript myslím docela ovládám a bavil jsem se o tom jen se stejně „postiženýma“ lidma, a všichni jsme se shodli na tom, že to byla přednáška o ničem 🙁

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.