-5 komentáře “Není AJAX jako AJAX – GWT vs. DWR

 1. S druhým bodem moc nesouhlasím, sice se možná jedná o jednotky procent, ale stále se jedná o statisticky významnou skupinu (na některých webech máme podle našich statistik mezi 4-5% – podle W3C je tento podíl ještě vyšší – viz: http://www.w3schools.com/browsers/browsers_stats.asp). Z našeho pohledu je to prostě MUST HAVE fíčura. Jelikož děláme intranety a webové prezentace, nemůžeme si dovolit říct zákaznikovi, že šest ze sta uživatelů nebude moci s jeho prezentací pracovat. Jediné co si můžeme dovolit říct je, že 6 ze sta uživatelů nebude mít práci se stránkami tak komfortní jako ten zbytek. Tzn. GWT je pro naše účely prostě nepoužitelné. Což mi opravdu dalo chvíli, než jsem k tomu došel – tohle by měli mít na první stráce ve Quick startu ke GWT.

 2. Duch GWT je popsan velmi vystizne – velka vec resici skoro vsechno. Mam jen par komentaru:
  – V DTO neni potreba implementovat IsSerializable z GWT, staci klasicky java.io.Serializable, i kdyz jakesi limity tam jsou (vse je pekne zdokumentovano).
  – Diskuse jestli je nutna podpora prohlizecu bez javascriptu, je podle me stejne „hodnotna“ jako jestli je podporovan IE verze 4.0. Podle statistik jde o jednotky procent (coz by bylo samozrejme dost), ale kdo zna cloveka, ktery ma javascript vypnuty? A proc to dela? Je to jeste uzivatel nebo podivin z fakulty informatiky s lynxem? 🙂
  – Za nejvetsi nevyhodu GWT (a zatim jedinou, protoze mame ve firme zcela odlisne pozadavky nez otec Fura) povazuji _nutnost_ delat GUI komponenty pomoci GWT trid. Clovek pak ztrati dost casu programovanim, misto aby jen „maloval“ primitivni HTML form a taky se silne svazuje s danym frameworkem.

 3. Knihovnu DWR jsem si také vyzkoušel a mám stejné zkušenosti. Jeho integrace je tak jednoduchá, že snad jednodušší být ani nemůže.

 4. Ahoj, Obecne jze rici, ze GWT pouzijte jen tehdy pokud nemate nic a nechcete resit i Grafiku (CSS, tam totiz staci jen replejsnout kody barev) tak pouzijte cokoliv jineho. Za uvahu by stalo i Prototype

 5. Zdravím,

  podobnou integraci, kterou popisujete má v sobě integrovanou i Seam. Nevýhoda je, že to vyžaduje použití Seamu – což v případě, že Seam používáte není nevýhoda 🙂

 6. DRW je dobra knihovna, proprve jsem ji pouzil na projektu uz pred rokem. Skvele na ni je, ze se da dobre integrovat v podstate s libovolnym MVC web frameworkem u me konkretne s Tapestry 3 nebyl zadny problem.

Napsat komentář