10 komentáře “Debugging v praxi – opravdu samozřejmost?!

 1. I v pouhém spojení je logika – přeci nemáte jen sekvenční metody, kde se vždy vykonává jedna posloupnost. Mám dojem, že tady si spíš nerozumíme, než cokoliv jiného.

  BTW: o modulech jsem přeci nemluvil ne?!

  Varoval bych se přeceňování mock testování. jak odhalíte např. chybu sestaveného projektu? Celek přeci není jen součet částí – části mohou samostatně fungovat jak víno, ale po sestavení tam mohou být třecí plochy, které způsobí, že to nakonec jako celek nefunguje.

  Typicky např. když v mock objektech pracujete jen se svými „vymyšlenými“ daty. Nakonec si zkusíte udělat integrační test nad reálnými daty v DB, na úrovni business vrstvy a klidně zjistíte, jak vám to hezky padne na hubu, jenom proto, že jste ve svých mock objektech vždy vracel konkrétní „ozkoušená“ testovací data, se kterými business objekty počítaly. S reálnými daty, ale mohou klidně vyhořet. A není to tím, že byste něco podcenil, nebo špatně programoval – prostě se jen nedá vždy 100% počítat se všemi variantami. Tohle vím, protože jsem si to ozkoušel na vlastní kůži – od té doby integrační testy nepodceňuji.

  Spíš je otázka, kde leží ten správný poměr mezi testy.

  Možná, když pracuje člověk na projektu sám, tak se dá tento problém minimalizovat (a záleží na velikosti projektu). Ale stejně bych integrační testy, jdoucí napříč aplikací nepodceňoval. Nemusí být složité – správná funkcionalita je zajištěna unit testy – ale často odhalí, že při konkrétním použití (v kombinaci) se generují chyby.

 2. Novotny: Nikdy nepridavaji nic noveho. Jenom spojuji. To je podstatne. A integracni testy vice modulu chcete jako delat jak? Kdyz delate jeden modul, nemate k dispozici moduly dalsi. Jedine co muzete udelat je napsat test pro dany modul, kde rozhrani trid z jineho modulu mockujete a pak napsat abstrakni testy (myslim, se jim rika akceptacni), ktere pak dedi testy v danem modulu a tim otestuji, ze jsou kompatibilni s vasim modulem.

  Takze ne, nedelam integracni test nikde jinde, nez tam kde neuspeju s mockem. A s mockem jsem zatim neuspel, jenom na urovni databaze. (btw. dao objeckt pro potreby trid normalne mockuju, ale pri testovani samotne implementace dao objektu, je potreba testovat jej proti databazi).

 3. No aplikace se přeci neskládá jen z „jednoúčelových“ metod. Pak máte metody, které tyto „jednoúčelové“ metody spojují a přidávají třebas ještě něco dalšího -> na oko tedy jako by plní více funkcí naráz – i když ve skutečnosti tuto odpovědnost delegují dál. Typicky právě tyto funkce představují business logiku aplikace a ty se také vyplatí testovat integračně – tzn. tak aby se ověřilo, že kompozice součástí je bezchybná. Ale tady už opravdu jdeme do detailů a mohli bychom se přít o drobnostech do nekonečna.

  Shodneme se určitě na tom, že záleží na konkrétní situaci. S tímto bych to tedy asi uzavřel ;).

 4. 4Honza Novotny: No ja diky tomu, ze mam unit testy nemusim restartovat cely server (v mem pripade by to byl jetty). Navi diky springu nepouzivam zadny kontejner, ale delam vsechno pres spring. Takze jde jenom o nacteni kontextu, ale i to delam jenom v pripade testu DAO trid. Jinak vsechno jede pres mock objekty, na ktere z casti vyuzimva Mockobjects a z casti si je pisu sam. To podle toho jake vlastnosti po nich pozaduju.

  Btw. integracni test, je myslim, jenom pro DAO. Btw. GUI jsem se jeste testovat nenaucil, takze to testuji skutecne rucne :(. Myslim, ze by se situace vyrazne zmenila, kdybych nepouzival spring a aplikaci spoustel v kontejneru. to by pak integracni testovani vyzadovalo kde co.

  Zkuste se zamyslet nad tim, jestli delate dobre kdyz vase metody maji vice nez jednu funkci. Resp. kdyz mam metodu od ktere povazuji dve funkce, tak to provedu tak ze zavolam dve metody, ktere maji vzdy jednu funkci. Tim si vyrazne zjednodusite praci jak s testama, tak s pripadnym prepisovanim testu.

  Btw. jde urcite o typ aplikace, kteoru vytvarite. Delate-li aplikaci jen pro jednoho zakaznika, muzete si dovolit chybu, protoze kdyz se na chybu narazi opravite ji a velmi snadno dostanete k zakaznikovi. Kdyz ale mate zakazniku spousty, tak Vam oprava chyby zabere spoustu casu. A to nejvic na zvedani telefonu, protoze ti zakaznici pouzivaji ve stejnem obdovi stejnou funkci a tudiz vsichni vam volaji v jednu chvili. Z toho spousta z nich zvladne vypnout automatickou aktualizaci, ale uz nezvladne jednosduse pravidelne aktualizovat :).

  Takze jak rikam, jde o to jakou aplikaci vyvyjite a jake prostredky jste nucen pouzit.

 5. Rád bych tady ještě jednou napsal, že v žádném případě nebrojím proti logování. Dle komentářů se mi zdá, jako by to tak vyznělo, ale to jsem neměl v žádném případě na mysli. Co chci říct, že logování i debuging má při vývoji v Javě své místo – každé ale trochu jinde.

  Pravda je, že si myslím, že ladění kódu pomocí „asynchroně“ pomocí logovacích záznamů v čase vývoje se mi zdá jako neefektivní. Nicméně, každý z nás je originál – a je klidně možné, že vy s pomoců logů hledáte chyby rychleji než já s pomocí debuggeru. Co jsem však v praxi poznal byl naprostý opak – minutové analyzování dlouhých debug logů tam, kde mě s debuggerem stačí 15 – 30 vteřin. Nutnost redeploye (restartu serveru) tam, kde mne stačí překompilování třídy a HOT REDEPLOY. To co se snažím v článku obhajovat je pouze efektivita vývoje na úrovni, kterou může ovlivnit každý programátor. Opravdu to neberte jako zpochybňování vašich zvyků vývoje, v podstatě se hlavně jedná o moji zkušenost.

  Další skvělá vlastnost debuggeru, kterou logy těžko efektivně nahradíte je ad hoc vyhodnocování Java výrazů za běhu, v kontextu běžící aplikace.

  Co se týká průzkumu cizího kódu – souhlasím a také to praktikuji. Je opravdu rozdíl, traverzovat kódem místo snažení se naslepo otestovat a pochopit black box. Tady už to kolikrát neznamená jen ztrátu času – ale rozdíl mezi proniknutím do logiky nebo ne. Mmch. např. z Acegi Security jsem se hodně naučil o Springu a je tam i zajímavá dekompozice systému k okouknutí. To zvenku prostě nepoznáte. Někdy je však problém donutit IDE aby vám ve zdrojácích cizích tříd (připojených jako JARy) procházelo – v IntelliJ Idea se mi to zdá asi nejjednoduší k rozchození. V Netbeans jsem měl svého času problémy nastavit breakpointy – muselo se to nastavovat jako v otevřeném class a nikoliv v samotném source file (mám ten dojem, že když si tam dáte GoTo Class a dáte název cizí třídy – zobrazí se vám 2x – jednou jako source a jednou jako class, ať vyberete cokoliv, otevře se source, ale breakpointy fungují jen když vyberete class). V Eclipsu jsem se nějak beznadějně ztratil … ale tam se mi to stávalo pořád.

  Ad testování a refaktoring: Tady jde asi především o styl vývoje. Například já o sobě vím, že programovat pomocí UML diagramů (a jsou lidé, kterým tento styl vývoje vyhovuje, jinak by nevzniklo MDA) není pro mne. Class diagramy sice v pohodě nakreslím, ale nemyslí mi to v nich – v kódu obvykle zjistím, že existuje elegantnější řešení a původní představu třebas dvakrát překopu než jsem spokojen (mluvím o složitějších částech aplikace – na jednoúčelových metodách není co vymýšlet – jde spíš o dekompozici a výsledné poskládání „jednoúčelových metod“). Faktem je, že při tomto stylu vývoje na začátku přesně nevím, jak bude vypadat výsledné řešení, takže na konci je z původních třech tříd, tříd deset – v metodách klidně polovina parametrů ubyde, protože úkoly převzala jiná metoda volaná mimo tuto metodu atd. atd.

  Po přečtení knihy Extrémní programování od Kenta Becka jsem taky psal nejdřív testy, ale po nějaké době jsem toho nechal, protože jsem byl dost neefektivní. Prostě jsem strávil plno času přepisováním testů. Je jasné, že pokud se jen metoda přesunuje není problém – horší je, jakmile se vám mění kontrakt metody – najednou část toho co dělala původní metoda, dělají třebas dvě metody jiných tříd. Pak se třebas logika přípravy prostředí pro test dost špatně přenáší – rozhodně ale do testu už musíte sáhnout.

  Dost v tomhle mohou pomoci mock objekty, které kladou minimální nároky na přípravu okolního prostředí – v podstatě si ho můžete celé nasimulovat a pak už ty náklady se změnamy už nejsou tak veliké. Ale s pomocí mock objektů se také nedá testovat všechno (stejně musíte mít nějaké integrační testy).

  Buďto tedy něco dělám zásadně špatně (doufám že ne), nebo je to zase jen důsledek toho, že jsme každý jiný, a každý má tak trochu ten svůj osobitý styl vývoje.

 6. Btw. neberte to tak, ze bych snad brojil proti debugingu. Jenom proste tvrdim, ze z kazdodeni prace casem vymyzel. Takze ma cesta smerovala od debuggeru k logu a testum. Ale urcite je to dano i typem aplikaci, ktere vytvarim.

 7. Brdloush: No zatim jsem nepouzivl nic jineho nez log4j a apacha logging. do kazde tridy skopnu tohle: /** Logger for this class and subclasses */
  private static final Log LOGGER = LogFactory.getLog(JStudentDAO.class);

  A zmenim tridu. Pak zu jenom Tam kde se to jevi vhodne soupnu LOGGER.debug. V log4j.properties mam udelane loggery pro kazdy balik zvlast. Takze mam nekolik log souboru a tri hlavni (textovy, na konzoli a html). Hlasky mam rozsypane po ruznych mistech.

  K debugingu musim sahnout kdyz dojde k chybe, tam kde jsem ji necekal. Necekal jsem chybu jenom tam kde nejsou testy. Dejde-li k chybnemu chovani, dochazi k nemu v nejake metode, naprosto vzdy se da pouhou uvahu urcit ktera metoda to spousti. Takze do testu nasadim data, ktera tvorila chybu a projedu testy. Okamzite vidim, kde dochazi k chybam. A co chcete v deseti radkove metode debuggerovat?

  Jak rikam, obcas k nemu sahnu, vetsinou, ale jenom tehdy, kdyz se framework (spring nebo hivernate), nechova tak jak jsem cekal a nechce semi psat testy frameworku. Takze tak jak rika filemon na pochopeni ciziho kodu.

  Honza Novotný: Co refaktorujete na jednoucelove metode? Presouvate ji do jine tridi? No pak musite presunout i test. Menite nekdy chovani jednoucelovych metod? U mne se to stava jen zridka, spis proste nektere metody se stanou deprecated, ale proto nemusism jeste prepisovat testy. Takze u mne se stava jenom ze proste test smazu, protoze jsem smazal metodu. Neuvedomuji si, ze bych nekdy menil chovani testu, protoze jsem zmenil chovani metody. To se mi snad jeste nestalo. Proste metoda ma jmeno, ktere v podstate urcuje co dela, jeden dva parametry, nejaky vystup a slus. Kdyz ji nepotrebuju smazu ji a napisu metodu novou. Je-li chybna, oprvim ji. Je umistena ve spatne tride? Presunu ji i prislusny test. Tot vse.

 8. Jelikoz casto naskakuju do projektu v pulce, vyuzivam debugging nejvice pri studiu chovani aplikace. Co se tyce logovani – nezapominejte, ze napr. na produkcni stroj se debuggerem nejspise nepripojite a u sebe take vzdy simulovat nelze (napr. bug vznikly rozdilnymi daty). Takze huste logovani je pro maintenance spasa.

 9. Mám úplně stejné důvody proč se držím debugování. Vyvíjím také pomocí testů. Ale upřímě řečeno testy píšu ve chvíli, kdy mám dokončenou myšlenku v kódu, abych si ji ověřil … při psaní kódu refaktoruju v podstatě neustále, takže se mi často mění rozhraní. Pokud jsem psal testy před napsáním kódu, tak jsem testy neustále přepisoval, takže nakonec jsem na tom strávil plno „hluchého“ času, než když to dělám obráceně. Vím, že z pohledu TDD to není to pravé ořechové, ale nepodařilo se mi najít jiný efektivní způsob (pro můj styl psaní).

  Další věcí je, že píšu testy obvykle pouze na úrovni business vrstvy a to většinou testy integrační – tedy včetně propojení na vrstvu datovou. Po zkušenostech s testováním webové vsrstvy jsem zanechal psaní testů pro ni, jelikož se musely neustále opravovat a ten efekt jsem nějak neviděl. Webovou vrstvu tedy ladím přímo klikáním, a tam se mi HOT REDEPLOY opravdu hodně hodí – šetří plno času v kolečkách: nalezení chyby, oprava, deployment, otestování. Ve výsledku mám tedy obvykle vyladěnou business vrstvu pomocí testů a pouze GUI ladím tím „starým“ ručním způsobem.

  Souhlasím s Brdloushem, že debugger je skvělá věc, kterou řada jazyků prostě nemá. Tento článek měl právě vést k zamyšlení, jestli skutečně využíváme těch výhod, které nám Java nabízí. Leta jsem vyvíjel v prostředí, kde jsem debugger nemohl použít a tam opravdu nezbývalo než se spolehnout na logování – taky to jde, ale efektivita je prostě někde jinde. Jak jsem psal – ve většině případů vám debugging ušetří enormní množství času – a to i v případě, že vyvíjíte pomocí testů – vždyť přeci i při spuštění testů si můžete dát breakpoint (já používám IntelliJ IDEA a ta podpora to toto je naprosto úžasná) a přijdete na problém mnohem dřív.

 10. Ze by nova metodika vyvoje – LDD -Log Driven Development? 🙂 Je pravda, ze kazdy by mel vyvyjet takovym zpusobem, jak to uzna za vhodne a efektivni. Takze pokud vam vyhovuje logovat jak o zivot, proc ne.

  Muzete trochu rozvest jakym zpusobem logujete? Nejak si ted nedovedu predstavit,ze bych skoro do kazde metody pral rucne logovaci hlasky, natoz pak jeste vypis parametru. Mozna to tam dotlacit skrze AOP – to bych jeste zkousnul, ale upravovat to rucne pri kazdem refaktoringu, to bych se asi osypal 🙂 Druha vec je jestli pak neni log plny textu – jak se v nem pak rozumne vyznat?

  Osobne bych se debuggeru rozhodne nevzdal. Rozumne logovani je fajn a pokud usetri nejake to debugovani, tak je to jen dobre. Ale debugovani je podle me trochu o necom jinem. Je mnohem flexibilnejsi. Breakpointy, watche, podminene breakpointy (ty taky dost lidi nezna, pritom je to tak super vec) atd atd. Hlavni vyhodu vidim v tom, ze se pekne za behu muzu rozhodovat co chci sledovat a co nikoliv. Logovani je na muj vkus prilis staticke a compile-time.

  Ale urcite se rad se necham poucit. 😉

  Logovani imho nahradit debugging nemuze nikdy a ja osobne ho povazuju za neco nepostradatelneho. Kdyz si predstavim,jakym zpusobem obvykle „debuguji“ svuj kod phpckari, jde mi mraz po zadech 🙂

 11. Vidite to, ja pouzival v Delphi jenom debuger a logovani vubec. S prechodem na Java jsem se rozhodl, ze pouzivani Logu je dost super. V posledni dobe me logovaci silenstvi dostoupilo takove krajnosti, ze dneska uz v podstate debuger nepouzivam. Jde totiz o metodu vyvoje kterou pouzivate. Ja napriklad pouzivam TDD (testy rizeny vovj), trochu mixly XP. Takze ke vsemu mam testy a logy. Zadna moje metoda (pokud jenom nenastavuje sadu parametru) nema pres deset radku. A vkazde metode mivam nekolik logu.

  Kdyz dojde k problemu vim uplne presne kde se vyskytl a v jake podobe byly v danou chvili parametry. Vetsinou pak uz neni problem a chybu opravim primo, bez dabugingu.

  Btw. jsem asi jeden z mala ktery pise testy pred samotnou metodou. A musim rict, ze v podstate nepotrebuju pouzivat Debuger.

 12. Už dlouho to tak není. Solaris (příp. opensolaris) není problém nainstalit pěkně k klídku doma, ať už to VMware nebo regulérně. Nejjednodušší na vyzkoušení je asi livecd distro Belenix (http://www.genunix.org/distributions/belenix_site/). I tak jsem v tom ale dobře plaval, nějak my chyběly klávesové zkratky na přepínání textových konzolí, backspace nefachal tak jak má atd.. No časem tomu dám druhý pokus a uvidíme 😉

 13. Díky za linky – ta informace o konzoli je hodně zajímavá včetně odkazu na HAT. Díky za přínosný komentář. Ono dělat zkoumat cokoliv na provozním serveru je oříšek – v mé předchozí firmě jsme měli odborníky na Solaris a kolikrát jsem koukal co dokázali na Sun Serverech provést a zjistit.

  Upřímě řečeno dlouho jsem žil v domění, že Solaris běží výhradně na Sunovských serverech – což už evidentně dávno není pravda (viz. tabulka na konci stránky http://en.wikipedia.org/wiki/Solaris_Operating_System).

 14. My na deadlocky narazili při vytváření swingovského wysiwig word-like editoru. Byl to problém se zamykáním dokumentu versus update GUI. Zavolání setVisible() poslalo celou aplikaci kvůli deadlocku do kolen – docela pěkný oříšek.

  Zagooglil jsem a docela pěkně a jednoduše popsané, jak na věc, je třeba tady: http://wiki.eclipse.org/index.php/How_to_report_a_deadlock

  Na vyzkoušení se může hodit nějaký ten deadlock 😉 http://jroller.com/page/skavish?entry=how_to_create_a_guaranteed

  NB Profiler je moc fajn vecicka, u nas jsem ale na hledani memory leaku jsem ale uzivil spise HAT – https://hat.dev.java.net/. Hat totiž ukazuje nejen jaké objekty vám leží v paměti, ale i jaká třída je alokovala atd atd.. Má toho zkrátka k analýze mnohem víc než NBProf. (což je vcelku logické, NBProf jede v reálném čase, hat dělá velký snapshot heapu..) Používal jsem ho jen krátce ale i tak se hodně osvědčil. A na průzkum chyceného heapu to má to dokonce i webové GUI 🙂

  O DTrace vim zatim bohuzel hodne malo a nemam vubec cas to zmenit 🙁 Co jsem zatim pochopil/zaslechl, je to podpora pro dynamicke tracovani zabudovane tracovani primo do systemu (momentálne asi jen solaris). Takze uz kdyz poustite na produkcnim solarisu binarku java, automaticky se v ni pak muzete hrabat dtracem – bez nutnosti jakehokoliv zasahu (nejake parametry pro virtual machine apod). Vyhodou je zejmena fakt, ze dtracovat muzete i neco, co treba bezi 24/7 na produkci.. s zivymi daty, bez nejakeho zpomaleni. Solarisaci se chlubi, ze je to zatracene dobre napsane a brutalne rychle. Z příkladu s tracováním mysql to vypadá hodně flexibilně a použitelně.

  Doporučuju si opravdu najít 5 minut a přečíst si ten krátký blog entry o dtracovani mysql aplikace. Způsob jakým si dotyčný krásně intuitivně dohledá,co potřebuje zjistit, až zavání genialitou. Ono holt opravdu platí že v jednoduchosti je síla. Když jsme se nedavno snažili zjistit, jaké dotazy posílá WebSphere Commerce server na OracleDB v rámci jednoho requestu, tak jsem při vzpomínce na existenci DTrace jen tiše skřípal zuby a Solarisákům záviděl 🙂

  Holt si na ten solaris někdy musím najít čas.. ale vzhledem k blížícím se státnicím mám teď trochu jiné problémy 😉 Jinak jsem taky na Ubuntu a jak říkáte – do odborníka mám také zatraceně hodně daleko 🙂

 15. Tak to se zase přiznám neznám já – nechcete někde popsat postup (a výsledky?!). Přiznám se, že pokud bych narazil na deadlocky asi bych sáhnul po profileru z NetBeans – i když nevím jestli ten je na vyhledávání deadlocků nejlepší.

  Hot redeploy je fakt docela užitečná věcička. Rozhodně postačuje na takové ty rychlé opravy. Pokud se vyvíjí na nějakém „rozumě“ rychle startujícím serveru ala Tomcat s několika málo web aplikacemi – dají se časté restarty ustát. Ovšem jakmile to přesáhne určitou mez už to je problém – tím větší, čím víc se ladí klikáním po web aplikaci. Tady bych chtěl vyzdvihnout vývoj pomocí automatických testů, protože v takovém případě se vám začínají vyplácet i pro samotnou rychlost vývoje.

  Přiznám narovinu, že se Solarisem jsem přišel do styku jen velmi povrchově. Trošku jsem si hrál s Ubuntu, ale žádný extra odborník na Linux taky nejsem. Je jasné, že pokud jste odborník, dokážete na Linuxu získat daleko více informací o tom, co se děje v systému než na M$ Windows – ale k tomu budu potřebovat ještě hodně času ;).

  Každopádně díky za linky i za reakci (mmch, ten postup s konzolí by mě fakt zajímal).

 16. Zdravím. Jojo, také kolikrát nestíhám koukat kolik relativně samozřejmých věcí ostatní (a často já sám) neznají. Sám jsem byl docela překvapen, když jsem jednou v naší aplikaci, která vesele deadlockovala, věnoval čas přečtení výpisu, který získáte, když ji breaknate v konzoli pomocí Ctrl+Pause(Break). Break vypíše do konzole tak zajímavé informace, že se mnohdy deadlock docela slušně dohledáte. Až se pak člověk diví, že v IDE tahle možnost ani není (nebo jo?).

  Hot redeploy je věc úplně super, nicméně na můj vkus až příliš často ho dostanete do stavu, kdy je nutné restartnou server a začít debugovat znovu. Většinou stačí drobnost v podobě změny struktury třídy (třeba přidat/odebrat/přejmenovat field) a je vymalováno. Tady bych osobně uvítal trošku větší vylepšení do dalších verzí protože hot redeploy je k nezplacení a věřím že by ještě šel pořádně vylepšit (i když bůh ví, jak moc reálné to je – nikdy jsem se tím nijak zvlášť nezaobíral).

  Ještě ad tracování respektive spíše produkční sledování – na posledních Sun Tech Days mě docela hodně překvapil Solaris.. nejen kvůli suprovému filesystému ZFS, ale také kvůli moc fajn nástroji DTrace. Bohužel jsem neměl ještě dostatek času si Solaris někam dlouhodoběji nainstalit a ozkoušet, nicméně alespoň 2 linky k dobru pro představu co s DTracem lze dosáhnout:

  http://blogs.sun.com/blaze/entry/dtrace_my_mysql_application
  http://www.brendangregg.com/DTrace/smc.html

  Už je to nějaká doba co jsem to četl, ale vím, že mě zmíněné linky vcelku mile překvapily a zaujaly. Tak třeba i vás.

 17. Aha, toho localu jsem si ve videu nevsiml.:) Ted uz mi to dava smysl… Pokud jde o ty netbeansy, tak ja ten posledni milestone (8) pouzivam taky(lepsi editor, ale porad dost chyb:() a myslim, ze tahle funkce bude az v tech dalsich milestonech. Ten bundle tomcat ale funguje bez problemu. Diky

 18. A to je právě jedna z věcí, které jsem se snažil v článku trochu osvětlit – ale asi se mi to moc nepovedlo. On totiž není žádný „remote“ a „local“ debugging (tedy v tom základním slova smyslu). To co jsem v článku popsal je totiž ten „standardní“ a „jediný“ způsob debuggingu v té podobě, v jaké skutečně funguje. Pokud si prohlédnete ta videa, tak i já jsem debuggoval kód na lokálním Tomcatu.

  Na první pohled by se mohlo zdát, že existují i „jiné“ způsoby jak debuggovat než ten co jsem uvedl – vždyť v IDE obvykle můžu vybrat přímo typ web / aplikačního serveru a ten si z IDE spustit a zároveň i debuggovat. Jenže v reálu to znamená, že IDE jen udělá automaticky to, co jsem já v ukázkách dělal ručně. Když spustíte např. Tomcat z IDE – spustí se vám nová instance Tomcatu, která je v seznamů procesů systému viditelná jako samostatný proces (odpovídá tomu, jako byste ručně spustili catalina.bat nebo catalina.sh). Pokud si z IDE nadeployujete a spustíte v debug režimu svou aplikaci do Tomcatu – IDE jen automaticky provede to, co já jsem ukázal „ručně“.

  Ten „remote debugging“ výraz jsem vzal z termínu IDE IntelliJ IDEA, která tím označuje způsob připojení se k již existující instanci java aplikace v debug režimu (např. k tomu Tomcatu) – v Netbeans to je Attach Listener a v Eclipsu to bude asi zase něco jiného. Ale to remote nemá skutečný význam v tom, že bych debugoval kód na jiném serveru (i když bych mohl a fungovalo by to).

  Je však dobré vědět, co se děje na pozadí a jak to ve skutečnosti funguje, protože někdy můžete mít v IDE problémy s předpřipravenou podporou serverů. Například jsem si stáhnul poslední vývojovou verzi Netbeans a tam vůbec nebylo možné spustit externí instalaci Tomcatu a deploynout do ní aplikaci – díky tomu nešel ani ten „jednoduchý“ debugging. Nebo můžete mít takový aplikační server (či jeho verzi), kterou IDE nepodporuje – ale to neznamená, že nemůžete debugovat. Ruční způsob vám půjde vždy.

  To je to co jsem se snažil článkem říct (mimo jiné ;)). Tak doufám, že se mi to po reperátu už podařilo :).

 19. Dik za zajimavy clanek…Chtel bych se jen zeptat, proc volite tenhle vzdaleny debug misto debugu u sebe na localhostu? Po pravde jsem se s tim setkal poprve, proto by me zajimalo, jaky to prinasi vyhody…
  Dik za odpoved

 20. Zdravím,

  musím říct, že jsem -Djava.compiler=NONE nikdy nepoužíval a funguje mi vše i bez něj. Prostě to funguje jak by člověk čekal. Určitou eliminaci nepoužívaného kódu už dělá Java Compiler a tak už to obvykle v době běhu JIT odstraněné je.

 21. Ano, souhlasím – nikterak taky logování nezatracuji – naopak. Spíš mi jde o to, že ladit aplikaci na vývojovém prostředí pomocí logů se mi zdá hrubě neproduktivní. Proto jsem celý tento článek napsal. Bez kvalitních logů se v runtime rozhodně nedá obejít.

 22. Myslím si, že debugování a logování se navzájem doplňují. Debugování programátor použije, pokud potřebuje odladit chybu nebo problematickou část, a logováním zjistí, že chyba (vůbec) nastala a za jakých podmínek – volání metody nebo interakce s DB se loguje včetně parametrů. Právě kvalitní logovací data z produkce jsou neocenitelné 😉 zkoušet „nasimulovat“ chybu, pouze pokud máte informaci z logu že nastala, je šílený.

Napsat komentář