Komentář “Podcast: základy analýzy

 1. Ad KUP) Katalog Uživatelských Požadavků – česká alternativa SRM (Software Requirements Management viz. p. Katolický). S tímto termínem jsem se setkal kdysi na školení ve firmě Komix.

  Evidentně máš s MDA větší zkušenosti než mám já. Co jsem zatím já zaslechl, přečetl nebo probral s kolegy u piva zdál se mi kvalitní reverse engeneering důležitou součástí MDA. Možná to tak není, ale bez něj mi přijde MDA velmi nepoužitelné. Umím si to představit ve stylu one-man-show projektu, ale pokud na projektu pracuje tým 5 lidí museli by se při synchronizaci modelu a řešení konfliktů v SCM utlouct. Co se týká toho přístupu s tím, že nástroj generuje jen base třídy, ze kterých se implementační třídy odvozují (ať přes implementaci nebo dědičně), tak s tím mám naprosto reálné zkušenosti. Před 4mi lety jsme ve firmě měli projekt, na kterém jsme toto zkoušeli. Pravda – používali jsme nějaký prastarý open source UML nástroj, s tím, že jsme si implementovali vlastní generátor, který s XMI exportu generoval třídy a který nebyl taky dokonalý – ale výsledek byl naprosto hrůzostrašný. Na projektu jsme dělali jen ve dvou lidech, ale dalo nám neuvěřitelné množství práce udržet vše v chodu při paralelních změnách. Tato zkušenost je v mé paměti natolik živá a hrozivá, že bych nikdy touto cestou už nešel.

  Jednak ten nástroj měl problematické synchronizování dvou odvozených modelů (musely být dva, jelikož na jednom jsem pracoval já, na druhém kolegyně) – tzn. toto vyžadovalo dost klikání a přemýšlení. Další věcí bylo, že před každou synchronizací se ten druhý model musel dostat fyzicky na tvůj počítač, aby se se mohla provést synchronizace (ano šlo to vyřešit uložením obou modelu na sdílený síťový disk). Dál jsme museli synchronizovat i vygenerované kódy přes SCM, což dalo také hodně práce. Nakonec jsme kapitulovali a dohodli se, že změny bude dělat pouze jeden a nebudeme synchronizovat dva modely. To ale nehorázně zpomalilo vývoj, protože s každou změnou, na kterou se přišlo při implementaci kódu, se muselo za tím jedním z nás, aby to dal do modelu, pak znovu prošlo to hrůzostrašné kolečko, commit do SCM a pak se teprve dalo pokračovat s vývojem dál. A to jsme byli dva – neumím si to vůbec představit ve více lidech.

  Prostě jsem přesvědčen že bez kvalitního reverse engeneeringu se model od reálného kódu dříve nebo později nevyhnutelně rozjede. A snaha o udržení modelu souhlasicího s reálem je tím dražší, čím je model detailnější. Když píšeš o tom, že MDA je takové vágně definované s tím, že je to spíše snůška technologií – napadá mě, že se může jednat jen o další buzzword, kterých známe už mrtě.

  Ad Podcasting) Taky jsem se zamiloval do Podcastů – před půlrokem jsem si koupil nový mobil – Sony Ericson W700i, který je na podcasty jak stvořený. 250MB na kartě, které je již v základní sadě spolu se sluchátky a SW pro synchronizaci s PC jsou naprosto postačující. Navíc, nemusím tahat s sebou další hračku – mobil stejně nosím téměř pořád u sebe. Můžu jenom doporučit.

 2. ad 2.) Jasně, nefunkční požadavky to jsou. Nicméně bych řekl, že i ty je ještě potřeba rozlišovat na nefční požadavky use-casu a nefční požadavky systému. Ty na use-case by teoreticky šly zahrnout do use-case diagramu některou ze zmíněných forem (stereotyp, constraint,..). Ty obecné (na celý systém) rozhodně ne.

  Za odkazy díky, mrknu na ně.

  Asi mi uniklo… co je KUP? Narazil jsem jen na “ Knowledge Unified Process“, což asi nebude to pravé ořechové 😉

  ad 4.)

  S tím rozcházením je to opravdu docela síla.. To nelze nez potvrdit. Největší problém jsem měl zpočátku s Mavenem, protože je to pro mě i dnes stále celkem velká magie, do které oproti antu kolikrát netuším kam hrábnout abych dosáhl svého cíle.

  „Opětovné kolečko“ z kódu do UML ani neočekávej. Popravdě jsem zatím nikde v praxi neviděl opravdu fungující (jak MDA tak neMDA) nástroj, který by efektivně uměl zárověň forward i reverse engineering. Celkově reverse engineeringu moc nevěřím. Zejména z již zmíněného důvodu, že vůbec nemusí platit onen poměr 1:1 ve smyslu modelovaný_element:výsledný_element. Pokud vím, MDA nikde ani nespecifikuje, že by nástroje měly umět reverse.. Primárně mluví o transformacích (CIM)->PIM->PSM. Transformace „tam a zpět“ vyloučené nejsou, ale i dnes je stále ještě dost problémů s „jednoduchým“ jednosměrným přístupem.

  Ona ta „specifikace“ (manifest) je celkově dost vágní a spíš než o konkrétních postupech je MDA definováno jako sada technologií (XML, XMI, MOF, UML, OCL, QVT a bůhví co ještě), které umožňují využívat modelů a automatických transformací mezi nimi. Dále je na celou věc potřeba nahlížet jako na metodiku – tzn. zejména si zvyknout na to, že model je v MDA povýšen na (nad) úroveň kódu. Podobně jako u extrémního TDD kód bez testu neexistuje, u MDA přístupu když potřebuješ třeba přidat metodu do bussiness logiky, uděláš to na modelu, přegeneruješ příslušné artefakty pomocí MDA toolu a pak teprve naimplementuješ onu metodu.

  Druhá věc je i tíhnutí k metamodelování — zamyšlením se nad tím, co momentálně děláš otrocky a šlo by zautomatizovat a následně navržení metamodelu, pomocí kterého budeš moct zmíněné věci modelovat + transformačních templatů. Takže v řeči AndroMDA je to taková myšlenka „rozvíjej/vytvářej si svoje cartridge podle toho jak potřebuješ“. Pravda je, že tohle už tak snadné není a člověk je obvykle placený za implementaci fíčur, které chce zákazník a ne za to, že si na to píše vlastní nástroje, které mu pak ulehčí práci.. No ale to se už trochu dostáváme k problému „obhajitelnosti“ tohohle postupu — podobný problém má ale koneckonců i třeba TDD..

  Podle mě je to tak, že pokud si zvykneš na takovýhle top-down (či forward) přístup, nepotřebuješ nic jako „reverse engineering“ – synchronizaci modelu podle kódu. Ta je koneckonců těžko realizovatelná a mnohdy téměř nemožná. Dost lidí se vyděsí při představě častého přegenerovávání kódu — napadne je, že při tom příjdou o své změny v implementaci. Ale i tohle je vyřešeno.. objektově orientované jazyky a návrhové vzory dávají dostatek prostředků (viz třeba způsob jak se s tím vypořádává AndroMDA – obvykle se generuje interface a base implementace třídy a o tvojí implementaci, která dědí baseImpl, už se staráš jen a jen ty sám.). Takže ani forward generování bych nezavrhoval..

  Kdyby kolega našel čas k sepsání svého komentáře s porodními bolestmi s AndroMDA, bych byl určitě rád. Ostatním jedno velké SORRY za mírný odklon od tématu 😉

  Ad. podcasting: absolutní souhlas. Já jsem si tuhle formu vzdělávání/informování hodně oblíbil. Kvůli Javaposse jsem si dokonce pořídil mp3 přehrávač a každý týden se těším jak malé děcko na to, až mě RSS čtečka upozorní 😉

 3. Pane jo, to je komentář. Díky za kladný ohlas – a plno námětů. Zkusím na pár z nich reagovat:

  1) ano je to docela dlouhé, taky jsem měl ke konci už pěkně těžký jazyk 😉

  2) to co uvádíš (dostupnost, výkonnost) jsou právě příklady nefunkčních požadavků – v KUP mají své jasné místo; na základě Pavlových připomínek se ještě jednou podívám na vazbu KUP s UML (pokud vím tak v Enterprise Architectu je nějaká možnost evidovat „requirements“ a ty mají své podtypy functional a nonfunctional)

  Pár zajímavých informací by se možná dalo najít i na blogu p. Katolického (http://www.akamonitor.cz/SRM.htm)

  4) kolega zkoušel AndroMDA a po nějakém tom dni zkoušení říkal, že to stojí hodně námahy celé to kolečko rozchodit a ve výsledku nebyl přesvědčen o tom, že ta námah stojí za to – zkoušel jsem ho naťuknout a snad si najde čas, aby sem napsal svůj komentář k AndroMDA; osobně mám největší hrůzu z opětovného kolečka zpět z kódu do UML modelu – ne že bych měl velké zkušenosti z MDA, ale tohle je velký oříšek, bez jehož kvalitního rozlousknutí nemá MDA valného smyslu (lépe řečeno pak se degraduje na generátor kódu z modelu, a to je jen část MDA principů). Nicméně, kdyby byl open source nástroj, který by toto zvládal včetně těch funkcionalit co popisuješ, dokážu si představit přínos – lépe řečeno velké ušetření opičí práce.

  5) Díky za technické připomínky … intro a outro zkusím vylepšit. Nicméně neplánuji, že bych byl tak aktivní podcaster, jako kluci z CZpodcastu nebo další co jsi zmiňoval. Jen podcasting považuji za skvělou formu vzdělávání, která v Čechách ještě není nijak moc rozvinuté – proto jsem chtěl také přispět naší malé komunitě svou troškou do mlýna.

 4. Musím říct, že podcasto-seminář se mi velice líbil. Je vidět, že za tvými slovy se skrývají dlouholeté zkušenosti, nic jsi neprezentoval zcestně a všechno dávalo smysl. Slajdy jsem neviděl, ale myslim že to ani nebylo nutné. Asi sis nějak podvědomě uvědomoval, že obrázky máš popsat tak, aby tomu rozuměli i ti, kteří tu prezentaci nemají před sebou 😉 Fungovalo to bezvadně. Zbytečně dlouhé to určitě nebylo, i když se přiznám, že jsem si to pouštěl „na dva zátahy“, cca půl hodiny před koncem jsem potřeboval na chvilku orazit 😉

  Podcast jsem poslechl až poté, co jsem si přečetl komentář Pavla Čecha. Zaujal mě zejména bod 6 jeho komentáře, protože o termínu „katalogové zpracování požadavků“ (či jak je zmíněno v podcastu „katalog uživatelských požadavků“), jsem zatím neslyšel. Asi budu muset trošku zagooglit a vzdělat se ;). Taky mě napadlo, že nefunkční požadavky na Use-case jde rozhodně v UML zakreslit (ať už pomocí stereotypu, tagged values, constraintů a nebo v nouzi Text notem). Je ale pravda, že se asi můžou objevit i požadavky obecné, které se neváží na jednotlivé Use-casy. Kam třeba napsat požadavek stylu „Systém musí mít dostupnost 24/7“, „musí utáhnout X requestů za vteřinu“ a podobně? To by se do UML diagramů cpalo asi hodně blbě.

  Ještě dotaz k bodu 4 komentáře Pavla Čecha – osobně mi vazby extends a include u Use-case diagramu moc k srdci nepřirostly a docela pravidelně zapomínám na to, jak že by se tyhle 2 potvory měly modelovat. Takže jsem docela rád slyšel názor, který sdílím také — že zrovna tyhle vazby nejsou tak důležité, že prioritou je spíš nezapomenout na všechny důležité use-casy. Přijde mi, že na extends a include vazbách se lpí jen v literatuře a tak trochu na „akademické rovině“. Prakticky se mi ale zdá, že diagramy to často spíš jen znepřehledňuje a že pokud to dokáže celkem solidně mást mě, tak zákazník z toho asi moc moudrej taky nebude 😉

  V průběhu podcastu jsi zmínil i MDA. Osobně bych nad tímhle přístupem hůl nelámal. Pokud se použije uváženě, dokáže ušetřit mnoho práce. Viz třeba AndroMDA a její cartridge pro modelování perzistentní vrstvy (hibernate nebo EJB nebo EJB3) a business vrstvy (spring nebo ejb session beany). Obrovskej problém je ale velice špatná až žádná podpora v nástrojích (jak v IDE, tak v UML kreslidlech). Rozhodně ale doporučuju nakoupit balík čokolády (na obrnění nervů — bude potřeba) a vyzkoušet si AndroMDA, nebo také třeba OpenArchitectureWare (OAW).. (na „Software Engineering Radio“ je právě o OAW několik MDA-related podcastů). Taky nevěřím na něco jako „úplný MDA přístup“. Ale na využití sémanticky silných modelů pro generování některých částí kódu, všelijakých mapovacích a konfiguračních XMLek, tak na to už docela věřím. Ale jen do té míry, kdy to je efektivní a přináší to výhody.

  Zmínil jsi, že nerad kreslíš do modelů věci ve stylu Strutsovských ActionForms (které patří ale spíš až do návrhu, ne do analýzy) a podobně. Tady rozhodně souhlas. Nicméně když se nad tím zamyslíš, tak takové ty všemožné tmelící třídy/metody/… dokážeš obvykle se znalostí svého „částečného modelu“ a znalostí architektury (tj, také znalostí transformačních pravidel z modelu do kódu) domyslet a dokódovat ručně. Takže ono je asi důležité vždy myslet na to, že např. modelovaná třída nemusí nutně ve finále v implementaci odpovídat právě jedné třídě javovského kódu a že mnohdy není třeba modelovat 10 elementů, ale třeba jen jeden, který bude sémanticky bohatší. Třeba AndroMDA pro > třídy vyplivne tolik zajímavých artefaktů (interface + base + impl POJO třídu vč. milých drobností jako equals a hashCode; továrnu; mapovací xmlka pro hibernate; ddl skripty pro založení DB schématu; finder metody a query; DAO třídy,..), že člověk až žasne, co všechno nemusí transformovat z modelu do kódu (čti „nabušit“ ;)) ručně. A to vše s minimálním usílím — tu a tam něco označíš pevně daným stereotypem..

  Celkově to bylo příjemné a zajimavě podané poslouchání — na první podcast super. Tak snad se brzo objeví i nějaký „opravdický“ podcast ve stylu CZpodcastu nebo Javaposse 😉 Poděkování zaslouží Honza Severa, že svolil uveřejnit záznam. Takovýhle pohled šéfa na věc se mi líbí.


  Tomáš

  P.S.: na začátku a konci podcastu by to chtělo zlepšit srozumitelnost textu co říkáš. Možná ztlumit hlasitost, snížit basy.. je to takové trochu zahuhňané. Semináři samotnému je ale rozumět parádně. Můžu se zeptat čím jsi to snímal?

  P.P.S.: magnatune outro „That was track number…“ je mazec 😉

 5. Ahoj Honzo,
  poslechl jsem si záznam tvoji přednášky a myslím, že to je opravdu velmi dobré. Je to trochu delší ale dobře se to poslouchá. Možná paradoxně právě proto, že se nesnažíš mluvit úplně spisovně a je to takové uvolněné. Z nahrávky je znatelné, že mluvíš dost ze zkušenosti a obrazně řečeno víš kde je hlavička, do které uhodit:). Především se jedná o rozebrání životního cyklu a jeho jednotlivých fází.

  Připomínek moc nemám. Jsou to spíše takové názory, kdy bych něco formuloval jinak ale ve skutečnosti na tom tolik nezáleží. Tedy tady jsou takové drobné připomínky:

  1) Ve výkladu bych se asi snažil oddělit pojem metodiky a modelu životního cyklu aplikace. Ve výkladu se věnuješ především životnímu cyklu. Každá metodika se sice odvíjí od (je postavena na) konkrétního modelu životního cyklu ale je to ještě něco navíc a to i přestože se většinou jednotlivé základní principy předkládají na pozadí životního cyklu. V metodice mohou být i některé záležitost o řízení projektu nebo o určování náročnosti, jak o ni mluvíš na konci.

  2) Agilní metodiky se dosti používají v některých firmách; mají své výhody a nevýhody. Zkušený analytik nebo projektový manažer by měl určit jaká metodika by pro daný projekt byla vhodná.

  3) Někde narazíš na rozdělení požadavků na funkční a nefunkční. Nefunkční požadavky představují požadavky na určitou kvalitu nebo omezení. Mohou být např. časového, organizačního, technologického, atd. rázu,

  4) U vazby „extend“ v use case diagramu zmiňuješ její význam. Zde je asi největší odchylka od správnosti ale není to nic zásadního. Vazba „extend“ nepředstavuje modifikaci dvou typových úloh. Použití je spíše, pokud jedna typová úloha je určitou alternativou nebo volitelným rozšířením pro jinou typovou úlohu. Příklad by mohl být např. v situaci u mobilního operátora by byl nějaký use case sjednání smlouvy a k tomu by mohla být alternativa nákup dotovaného telefonu – nebo něco takového.

  5) U sekvenčního digramu nejde ani tolik o detailní popis algoritmu ale o tom jak jsou zasílány zprávy mezi jednotlivými objekty v čase (v nějako posloupnosti). Význam sekvenčního digramu spočívá zejména pro kontrolu, zda jsou v modelu všechny potřebné operace pro provedení určitého use case. Používá se zejména ve spojení se scénáři.

  6) V diskuzi na konci má spíše pravdu kolega. Většinou existuje něco jako katalogové zpracování požadavků, kde lze rozdělit funkční a nefunkční. V use case diagramu se potom dělají jen ty funkční. Některé nefunkční požadavky mohou být vyjádřeny jako podmínky pro provedení určité typové úlohy ale technické by se tam asi neobjevily. V uml požadavky nejsou přímo ale definuje se tam něco jako uživatelsky definovaný element.

  No snad ti to alespoň trochu pomůže.

  Jinak je to určitě zajímavé a dám na tebe odkaz do svých odkazů, aby se k tomu dostali studenti:).

  Zdraví Pavel

Napsat komentář